Podczas działań szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci, w ramach działań, będą prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi), jak i dynamicznie przy użyciu pojazdu
z wideorejestratorem.
Szczególną rolę odegrają policjanci z Zespołów pn. „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości.
W 2021 roku kierujący pojazdami spowodowali ponad 20 tys. wypadków drogowych, z czego 5 254 powstało na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu. W zdarzeniach tych śmierć poniosły aż 793 osoby.
Należy pamiętać, że przy dużych prędkościach nawet najlepiej wyposażony samochód nie daje gwarancji kierowcy i pasażerom na przeżycie wypadku drogowego.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zdejmowali nogę z gazu w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.
Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu panowanie nad pojazdem - dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.
Biuro Ruchu Drogowego KGP
Napisz komentarz
Komentarze