Jak zaznacza wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Krawyciński, nie ma inwestycji ważnych i miej ważnych, są inwestycje, które rozwiązują kluczowe problemy miasta i takie, które zaspakajają potrzeby mieszkańców. - Kluczowym problemem naszego miasta, jest problem komunikacyjny – dodaje nasz rozmówca. - Każda inwestycja, która poprawia komunikację, jest jak tlen dla płuc. Taką inwestycją była przebudowa ul. Spokojnej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Spokojnej i Sportowej oraz utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych wokół cmentarza.
- Ze względu na coraz większą urbanizację w mieście ważną potrzebą jest tworzenie zbiorników retencyjnych wód opadowych w różnych częściach miasta, co również znalazło się w planach inwestycyjnych roku 2021 obszar osiedla Przy Torze – zauważa radny. - Bardzo potrzebną inwestycją była również rewitalizacja budynku przy ul. Wojska Polskiego 44, przeznaczonego na Urząd Stanu Cywilnego, rewitalizacja parku przy ul. Wita Stwosza wraz z budową pomnika Katyńskiego. Można wymieniać jeszcze szereg inwestycji realizowanych w 2021 roku, chociażby inwestycje oświatowe we wszystkich szkołach samorządowych, które w dzisiejszych realiach wojny na Ukrainie mają zasadnicze znaczenie w przyjmowaniu dzieci przybyłych do Pruszcza Gdańskiego. Obecnie jest to ok. 170 dzieci, którym trzeba stworzyć warunki do nauki.
Na pytanie, z jakimi problemami zgłaszają się mieszkańcy, Marek Krawyciński odpowiada: - Najczęstszymi problemami zgłaszanymi przez mieszkańców były sprawy mieszkaniowe, problemy socjalne, brak miejsc postojowych w centrum miasta oraz przy budynkach użyteczności publicznej. Duży przyrost mieszkańców powoduje duże problemy komunikacyjne, co można zauważyć w godzinach porannych i popołudniowych. Coraz więcej nowych osiedli mieszkalnych wymusza realizację nowych zadań komunikacyjnych. Dlatego planowana jest duża inwestycja pod nazwą „Trasy Strzeleckiego”, która poprawi komunikację Osiedla Bursztynowego i odciąży ul. Raciborskiego. Podobna inwestycja powstanie po wschodniej stronie miasta, połączenie ul. Skalskiego z drogą do Cieplewa. Każda inwestycja drogowa powinna mieć na celu poprawę mobilności mieszkańców, jak również przedsiębiorców, których firmy ulokowały się w Pruszczu.
Poza inwestycjami drogowymi radny zauważa również, że budowa szkoły w następnych latach na Osiedlu Bursztynowym jest niezbędną inwestycją, do której władze miasta przygotowują się. - Zadania, które stoją przed władzami miasta, byłyby łatwiejsze do zrealizowania, gdyby samorządy miały większy udział w podatku PIT od swoich mieszkańców.
Z czego najbardziej powinni być dumni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego? - Mieszkańcy Pruszcza są dumni ze zmian, które nastąpiły na przestrzeni lat. Nie jest to tylko opinia mieszkańców, ale również osób odwiedzających miasto, które rozwija się pod względem przemysłowym, mieszkaniowym, posiada zaplecze kulturalne oraz sportowe – wylicza nasz rozmówca. - Do Pruszcza przybywają okoliczni mieszkańcy gmin na spektakle teatralne (Letnia scena teatru Wybrzeże), jak i imprezy sportowe. Coraz większa ilość osób wiąże swoją przyszłość z naszym miastem. Widać to po przyroście mieszkańców i budowie nowych osiedli mieszkalnych. Niebawem ruszy budowa dużego osiedla na około 2 tys. mieszkań na terenie po byłej cukrowni. To miejsce stanie się nowym Centrum Miasta i jednocześnie ogromnym wezwaniem dla inwestora, jak i władz miasta.
Jaka przyszłość czeka Pruszcz Gdański? - Rok 2022 będzie trudnym rokiem do prowadzenia inwestycji. Brak stabilności w gospodarce wywołanej przez wojnę na Ukrainie spowoduje wzrost cen usług oraz materiałów. Obecnie koncentrujemy naszą uwagę na pomocy osobom poszkodowanym w tym konflikcie, głównie kobietom i dzieciom. Zapewnienie normalnego funkcjonowania wszystkim osobom przybywającym do Pruszcza Gdańskiego jest największą troską władz miasta i Rady Miasta. Chciałbym zaapelować do wszystkich czytelników, aby włączyli się w pomoc ludziom, którzy boleśnie zostali doświadczeni przez agresję Rosji na Ukrainę. W naszym mieście funkcjonują punkty, do których mogą Państwo przynosić dary, m.in.: żywność, artykuły chemii gospodarczej, kosmetyki dla dzieci, pampersy, itp. – kończy radny.
Napisz komentarz
Komentarze