W okresie przedświątecznym jesteśmy często przytłoczeni ilością obowiązków, spraw do załatwienia. Policjanci przypominają, że w tym czasie przestępcy nie próżnują i warto szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty-gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu. Podczas robienia świątecznych zakupów zwracaj uwagę na „sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie. Nie trzymaj portfela i dokumentów czy też telefonu w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb. Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę, nie odkładaj portfela czy telefonu-złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
Wybierając się na Święta poza miejsce zamieszkania, pamiętajmy, żeby jak najlepiej zabezpieczyć nieruchomość.
Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Z pewnością system alarmowy połączony z monitoringiem stanowi kolejny element, który potencjalny złodziej wolałby ominąć. Warto również poinformować o planowanej nieobecności najbliższych sąsiadów, aby zwrócili oni uwagę na nasze mienie.
Wybierając się w podróż, nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypominają – dojedźmy do celu bezpiecznie, a nie jak najszybciej. Niestety zbyt duża prędkość jest nadal jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń drogowych. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.
Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że za kierownicę wsiadamy trzeźwi, w dobrej kondycji. Często kierowca odpowiada przecież za bezpieczeństwo najbliższych!
Policjanci przypominają także, że w „Lany poniedziałek” nie wszystko musi ujść na sucho – oblewanie wodą osób, które sobie tego wyraźnie nie życzą oraz pojazdów znajdujących się w ruchu stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu.
Jeżeli zauważysz coś podejrzanego lub niepokojącego, nie wahaj się przed zawiadomieniem policji, dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 112!
KPP Pruszcz Gdański
Napisz komentarz
Komentarze