sobota, 12 kwietnia 2025 21:05
Reklama

Kiła kapusty, a możliwość uprawy rzepaku ozimego

W rzepaku ozimym występują liczne choroby, z którymi bez problemu można poradzić sobie, stosując środki grzybobójcze. W celu ich eliminacji niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów fungicydowych. Zdecydowanie najgroźniejszą chorobą, na którą nie działają fungicydy, jest kiła kapusty. Powodowana jest Plasmodiophora brassicae- występującego w glebie i porażającego wszystkie rośliny z rodziny kapustowatych.
  • 30.10.2024 07:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Kiła kapusty, a możliwość uprawy rzepaku ozimego

Objawy kiły kapusty

Objawy choroby widoczne są już jesienią, zwykle kilka tygodni po siewie w postaci zgrubień przypominających galasy. Występują one przede wszystkim na korzeniach, a dużo rzadziej u nasady łodygi. Uszkodzony system korzeniowy nie spełnia swojej funkcji, czyli dochodzi do zahamowania pobierania wody i składników pokarmowych. W efekcie czego na części nadziemnej widoczne są, jeszcze w okresie jesiennym, objawy niedoborów makro i mikroelementów, rośliny są w gorszej kondycji i wolniej się rozwijają. Porażone rośliny mają obniżoną zimotrwałość, co prowadzi do ich częstego wymarzania zimą.

Kiła kapusty groźna przez lata

Źródłem patogenu jest gleba, w której zarodniki przetrwalnikowe mogą przetrwać w glebie nawet przez kilkanaście lat "czekając" na żywiciela. Mogą być nim rośliny uprawne z rodziny kapustowatych takiej jak rzepak, czy też gorczyca, ale również chwasty z tej rodziny (np. tobołki polne, tasznik pospolity, rzodkiew świrzepa). Dlatego też nawet przerwa w uprawie rzepaku na danym polu przez kilka lat, nie do końca pozwala na skuteczne poradzenie sobie z tą chorobą.

Jak ograniczyć ryzyko kiły kapusty?

Skuteczność metod chemicznych jest co najmniej dyskusyjna, dlatego też należy sięgnąć po rozwiązania niechemiczne:

  • zachowanie odpowiedniej rotacji płodozmianu- rzepak na danym polu co 4-5 lat 
  • skuteczna eliminacja chwastów będących żywicielami choroby 
  • terminowe zabiegi uprawowe, pozwalające na utrzymanie odpowiednich warunków wodno-powietrznych 
  • regulacja odczynu gleby 

Kiła kapusty — co zrobić?

Często pomimo przeprowadzenia wielu działań zapobiegawczych na polu zaczynają się pojawiać pierwsze rośliny z objawami kiły kapusty. Oznacza to, że należy zaniechać uprawy rzepaku ozimego na danym polu lub rozpocząć wysiew odmian kiłoodpornych. Postęp genetyczny w pracach hodowlanych pozwolił na otrzymanie odmian, które są odporne na większość patotypów Plasmodiophora brassicae.

W ofercie firmy Osadkowski, od 2024 roku, będzie dostępna w sprzedaży odmiana LG Tarantula F1, która z powodzeniem może być uprawiana na stanowiskach z kiłą kapustnych. Więcej informacji o nasionach rzepaku ozimego znajdziesz na: https://osadkowski.pl/material-siewny/rzepak-ozimy--c-001135.

Materiał partnera


Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Ewidentnie podpalenia. To już któryś przypadek w tej okolicy...Data dodania komentarza: 2.08.2022, 10:44Źródło komentarza: W Pruszczu Gdańskim spłonęły przyczepy campingowe [zdjęcia]Autor komentarza: MTreść komentarza: Proszę o nagłaśnianie, przypomianie że maluch na rowerku, hulajnodze nie może jechać 20 metrów przed mamą z wózkiem rozmawiającą przez telefon. Dzieci do 10 roku życia także nie mogą bez opieki poruszać się po ciągach komunikacyjnych.Data dodania komentarza: 8.07.2022, 09:48Źródło komentarza: Co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Pruszcza?Autor komentarza: Maciej.Treść komentarza: Cóż za piękna nowomowa. Bełkotliwy komunikat z którego trudno jest coś zrozumieć. Czy Pruszcz lub Trójmiasto ma jakiś szczególny problem z jakością powietrza? Nie. Ale takie hasła zawsze fajnie brzmią. Czyste powietrze.. a w praktyce kolejne obostrzenia, pewnie niedługo zabronią palić w kominku, jeździć dieslem i wprowadza strefę płatnego parkowania itp. Czyste powietrze - tak. Ideologiczny terror intelektualny - nie.Data dodania komentarza: 23.04.2022, 10:28Źródło komentarza: Pruszcz Gdański będzie miał lepsze powietrze?Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Brawo! Pomyślności w pracy i bezpiecznych akcji.Data dodania komentarza: 22.03.2022, 12:48Źródło komentarza: Ślubowanie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszyAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Biedactwa. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą i mogą im pomóc.Data dodania komentarza: 9.03.2022, 12:41Źródło komentarza: Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocyAutor komentarza: czarnaTreść komentarza: O! Bym zapomniała!Data dodania komentarza: 16.02.2022, 11:54Źródło komentarza: 1 marca rusza rekrutacja do publicznych przedszkoli w Pruszczu Gdańskim
Reklama