Czy da się nauczyć liczenia po angielsku bez szkoły?
Zwykłe lekcje Cię nudzą albo są zbyt uciążliwe i obciążające? Na pewno da się nauczyć angielskiego, w tym również liczenia, bez pomocy nauczyciela i siedzenia w szkolnej ławce. Wiele osób już tak zrobiło! Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć się liczyć po angielsku, najlepiej opanuj proste zasady, które pozwolą Ci tworzyć liczebniki według reguł. Dodatkowo bardzo przydatne, zwłaszcza względem wymowy, jest mówienie – praktykuj je jak najczęściej, jeśli tylko masz okazję!
Liczebniki od 1 do 10 – na pamięć!
Niestety, liczebniki od jednego do dziesięciu musisz zapamiętać, czyli po prostu wkuć na pamięć. Na szczęście jest to proste, zwłaszcza gdy oglądasz programy po angielsku czy sporo mówisz w tym języku, nawet na własne potrzeby. Są one proste, łatwo je zapamiętać, często występują np. w piosenkach. Zna je wiele dzieci, które nawet nie uczyły się języka, a to za sprawą właśnie piosenek, rymowanek czy zabawek. Ale potem będzie już nieco łatwiej…
Liczebniki od 11 do 19
W przypadku tych liczebników kluczowa jest znajomość… poprzednich, czyli od 1 do 10. Liczebniki, które w polskim mają końcówkę -naście, w języku angielskim zyskują końcówkę -teen. Tak, to właśnie stąd pochodzi słowo teenager, czyli nastolatek, a dosłownie – ktoś, kto ma naście lat. Są tylko dwa wyjątki, które musisz zapamiętać:
- jedenaście – eleven,
- dwanaście – tvelve.
Niektóre cyfry nieco zmieniają swój wygląd, choć niewiele różnią się w wymowie. Mowa o:
- trzynaście – thirteen,
- piętnaście – fifteen.
Liczebniki w równych dziesiątkach
Czyli 20, 30 i tak dalej – te również tworzy się według jednej podstawowej zasady. Do każdej liczby podstawowej dodajemy końcówkę -ty, a niekiedy lekko zmieniając formę słowa. Dodanie końcówki następuje w liczebnikach od 60 do 90. Z kolei cztery wcześniejsze mają formy:
- dwadzieścia – twenty,
- trzydzieści – thirty,
- czterdzieści – forty,
- pięćdziesiąt – fifty.
Liczby dwucyfrowe od 21 do 99
Co z pozostałymi cyframi? Tworzymy je poprzez wykorzystanie liczebnika oznaczającego dziesiątki (np. twenty) i dodanie po dywizie liczebnika oznaczającego liczby pojedyncze (np. one). W ten sposób powstaje twenty-one, czyli dwadzieścia jeden.
Setki, tysiące i miliony
Setki tworzymy, dodając do liczb pojedynczych słowo hundred, a tysiące – thousand. W przypadku milionów używane jest słówko million. Stosujemy też wszystkie powyższe metody. Opiszmy to na przykładzie: 16 432 to sixteen thousand, four hundred and thirty-two.
Liczenie po angielsku może wydawać się trudne, ale zrozumienie zasad to podstawa. W ten sposób, a także zapamiętując wyjątki, jesteś w stanie bardzo szybko opanować zasady liczenia i podawać nie tylko swój wiek, ale również temperaturę powietrzy czy daty.