niedziela, 20 kwietnia 2025 23:27
Reklama dotacje dla firm

SMART VILLAGES – INTELIGENTNE WSIE

Smart villages to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Odnosi się do społeczności zamieszkujących na obszarach wiejskich, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania w celu poprawy jakości i poziomu życia, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach. Inteligentna, zrównoważona i innowacyjna wieś to technologie cyfrowe i lepsze wykorzystanie wiedzy w celu rozwoju usług publicznych dla obywateli.
  • 13.04.2022 13:27
  • Autor: Grupa Tipmedia
SMART VILLAGES – INTELIGENTNE WSIE

 

Różnorodność lokalnych uwarunkowań powoduje, że nie ma jednego sposobu na to, aby stać się „inteligentną wioską”. Dlatego też koncepcja smart villages nie proponuje rozwiązania uniwersalnego, jest natomiast oparta na potrzebach i potencjale danego terytorium posiadającego strategię rozwoju.

Wsparcie tej koncepcji zostało przewidziane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w działaniu związanym z podejściem LEADER.

Przedsięwzięcia z zakresu rozwoju inteligentnych wiosek mają na celu wykorzystanie wiedzy lub innowacji w poszukiwaniu rozwiązań m.in. w obszarach poprawy jakości życia, przeciwdziałaniu niekorzystnym trendom demograficznym, w zakresie podnoszenia jakości usług lokalnych oraz wzrostu poziomu bezpieczeństwa, poszanowania środowiska lokalnego, rozwiązywania problemu niewystraczającej liczby miejsc pracy czy wykluczenia cyfrowego.

Wsparcie będzie też przeznaczone na budowanie samowystarczalności małych miejscowości wiejskich np. przez ukierunkowanie na gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Zakres wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie dostosowany do potrzeb zdiagnozowanych w Lokalnych Strategiach Rozwoju i dotyczył będzie operacji realizowanych przez beneficjentów w ramach oddolnych koncepcji inteligentnych wsi, obejmujących obszary wiejskie oraz mających na celu wypracowanie efektywnych i niestandardowych rozwiązań miejscowych problemów, dzięki innowacyjnemu podejściu. Rozwiązania te powinny: 

a) uwzględniać użycie technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych lub lepsze wykorzystanie wiedzy, 

b) wykazywać korzyść dla lokalnej społeczności, m.in. w zakresie poprawy jakości życia, podnoszenia jakości usług lokalnych lub bezpieczeństwa, poszanowania środowiska i klimatu, problemów dotyczących niedoinwestowania wsi, kwestii demograficznych (w tym np. starzejącego się społeczeństwa, wyludnienia) niewystarczającej ilości miejsc pracy, a także niedostępności cyfrowej. 

Jak stać się smart village? Co tak naprawdę to znaczy? O tym opowiada film, który znajduje się pod tym linkiem: 

 

Tipmedia

Źródła:

Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, grudzień 2021 r., 

fot. https://www.istockphoto.com/pl


 

 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.



 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Ewidentnie podpalenia. To już któryś przypadek w tej okolicy...Data dodania komentarza: 2.08.2022, 10:44Źródło komentarza: W Pruszczu Gdańskim spłonęły przyczepy campingowe [zdjęcia]Autor komentarza: MTreść komentarza: Proszę o nagłaśnianie, przypomianie że maluch na rowerku, hulajnodze nie może jechać 20 metrów przed mamą z wózkiem rozmawiającą przez telefon. Dzieci do 10 roku życia także nie mogą bez opieki poruszać się po ciągach komunikacyjnych.Data dodania komentarza: 8.07.2022, 09:48Źródło komentarza: Co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Pruszcza?Autor komentarza: Maciej.Treść komentarza: Cóż za piękna nowomowa. Bełkotliwy komunikat z którego trudno jest coś zrozumieć. Czy Pruszcz lub Trójmiasto ma jakiś szczególny problem z jakością powietrza? Nie. Ale takie hasła zawsze fajnie brzmią. Czyste powietrze.. a w praktyce kolejne obostrzenia, pewnie niedługo zabronią palić w kominku, jeździć dieslem i wprowadza strefę płatnego parkowania itp. Czyste powietrze - tak. Ideologiczny terror intelektualny - nie.Data dodania komentarza: 23.04.2022, 10:28Źródło komentarza: Pruszcz Gdański będzie miał lepsze powietrze?Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Brawo! Pomyślności w pracy i bezpiecznych akcji.Data dodania komentarza: 22.03.2022, 12:48Źródło komentarza: Ślubowanie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszyAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Biedactwa. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą i mogą im pomóc.Data dodania komentarza: 9.03.2022, 12:41Źródło komentarza: Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocyAutor komentarza: czarnaTreść komentarza: O! Bym zapomniała!Data dodania komentarza: 16.02.2022, 11:54Źródło komentarza: 1 marca rusza rekrutacja do publicznych przedszkoli w Pruszczu Gdańskim
Reklama