piątek, 4 kwietnia 2025 23:03
Reklama

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu? Profilaktyka i pielęgnacja

Cellulit to problem, na który cierpi przeważająca większość kobiet – według szacunków jest to blisko 90%. Mają go nawet kobiety szczupłe i aktywne, co pokazuje, jak trudno jest się go pozbyć, gdy już się pojawi. Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dobrze byłoby zacząć zapobiegać cellulitowi zanim stanie się widoczny. Tylko jak to zrobić? W artykule przedstawimy najskuteczniejsze sposoby profilaktyki tej typowo kobiecej przypadłości.
  • 15.02.2025 08:00
  • Autor: Verdelove
Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu? Profilaktyka i pielęgnacja

Dlaczego możesz mieć cellulit nawet jeśli go nie widać

Zdiagnozowanie u siebie cellulitu wydaje się proste. Wystarczy obejrzeć skórę na udach, pośladkach i brzuchu by sprawdzić, czy są na niej nierówności przypominające pomarańczową skórkę. U niektórych kobiet fałdki i grudki są widoczne dopiero po ściśnięciu skóry, u innych widać je przez cały czas - podczas stania, siedzenia, leżenia.

Ta zasada dotyczy jednak kobiet, które mają do czynienia z cellulitem drugiego lub trzeciego stopnia. W początkowym stadium rozwoju cellulitu nie można zobaczyć gołym okiem. Dopiero obserwacja tkanki pod mikroskopem dostarczyłaby informacji, że dochodzi już do zastojów i obrzęków, zaś komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość i zaczynają się zbijać w niewielkie skupiska. Dałoby się też dostrzec, że w wyniku obrzęków wewnątrzkomórkowych włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniom, co będzie prowadziło do spadku elastyczności skóry. Stadium to, określane jako cellulit pierwszego stopnia, może przerodzić się w widoczny cellulit, jeśli nic z tym nie zrobimy.

Kiedy i dlaczego pojawia się cellulit?

Cellulit może się pojawić u kobiet w różnym wieku, ale najczęściej staje się widoczny u młodych dorosłych kobiet około 20. roku życia. Oczywiście, może też wystąpić wcześniej lub później – np. już w wieku dojrzewania lub dopiero w okresie menopauzy. Na jego pojawienie się wpływa szereg czynników: zmiany hormonalne zachodzące w organizmach kobiet, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, genetyka. Wiele zależy też od stylu życia prowadzonego przez daną kobietę. Niezdrowa dieta, prowadząca do przyrostu tkanki tłuszczowej oraz sprzyjająca zatrzymywaniu wody w organizmie, jak również stres, siedzący tryb życia i nałogi, np. palenie papierosów to czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko powstania cellulitu.

Czy można zapobiec powstawaniu cellulitu?

Na szczęście na większość czynników powodujących cellulit mamy wpływ. Modyfikując swój styl życia możemy sprawić, że niepożądana pomarańczowa skórka się nie uwidoczni – lub przynajmniej nie będzie dalej postępować i stanie się mniej widoczna. Zaawansowany cellulit to nie do końca tylko problem estetyczny, może bowiem być związany z niewydolnością żylną lub zwiastować jej rozwój. Co ciekawe, wiele sposobów na profilaktykę cellulitu pokrywa się z zaleceniami dotyczącymi zapobiegania niewydolności żylnej. Jeśli więc atrakcyjniejsze ciało nie jest dla nas wystarczającą motywacją – pomyślmy o naszym zdrowiu.

Zobacz również: Kosmetyki do skóry z cellulitem od VERDELOVE

Jaka dieta zapobiega powstawaniu cellulitu?

Dieta na cellulit to po prostu dieta zdrowa i zbilansowana. Należy ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych – zwłaszcza słodyczy, fast foodów, chipsów i innych słonych przekąsek. Zawierają one mnóstwo soli, cukrów, tłuszczów trans oraz sztucznych dodatków, przez co sprzyjają zatrzymywaniu się wody w organizmie oraz nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Dietę należy zatem oprzeć na produktach nieprzetworzonych. Wskazane są świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste (np. kasza gryczana), jaja, orzechy, chude mięso, ryby. Szczególnie należy zwrócić uwagę na pokarmy bogate w błonnik i białko.

Dieta na zarządzanie stresem

Zwiększenie spożycia błonnika i białka, czyli składników, których w diecie większości kobiet brakuje, pozwoli lepiej kontrolować apetyt i utrzymać prawidłową masę ciała. Błonnik daje uczucie sytości, usprawnia trawienie i zapobiega zaparciom, pomagając w detoksykacji organizmu. Ponadto spożywanie produktów bogatych w błonnik obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Białko również istotnie wpływa na zwiększenie uczucia sytości po posiłku, a poza tym pomaga redukować tkankę tłuszczową bez utraty masy mięśniowej. Jest też bardzo ważne dla prawidłowej pracy układu hormonalnego.

Picie wody a profilaktyka cellulitu

Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu. Każdego dnia należy pić ok. 2 litry wody niegazowanej, aby utrzymać odpowiednie tempo metabolizmu, a także wspomóc pracę układu krążenia i wydalanie toksyn. Bez odpowiedniej ilości wody nasz metabolizm spada, a w organizmie zaczynają się gromadzić zbędne produkty przemiany materii oraz płyny.

Dodatkowo możemy pić 1-2 szklanki ziołowych herbat dziennie. Na cellulit polecane są np. pokrzywa i zielona herbata.

Koniecznie należy odstawić – lub przynajmniej mocno ograniczyć – picie kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Napoje te niestety sprzyjają tworzeniu się pomarańczowej skórki.

Aktywność fizyczna może uchronić przed cellulitem

Znaczącą rolę w zapobieganiu powstawaniu cellulitu odgrywa aktywność fizyczna. Ruch poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu tkanki są dotlenione i odżywione, a zbędne metabolity sprawnie eliminowane. Regularne treningi wzmacniają mięśnie i pomagają spalać zbędny tłuszcz. Trzeba także wspomnieć o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na redukcję stresu – a ten, jak wiadomo, jest jednym z czynników wywołujących cellulit. Korzyści wynikające z aktywności fizycznej są zatem, jak widać, wielowymiarowe.

Nie ma znaczenia, jaką formę ruchu wybierzemy – ważne, by weszła nam w nawyk. Oczywiście, warto przeplatać np. treningi aerobowe (bieganie, jazda na rowerze) z ćwiczeniami na siłowni i ćwiczeniami rozciągającymi (joga, pilates), aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Pielęgnacja, która może pomóc nam uniknąć cellulitu

Kilka prostych nawyków pielęgnacyjnych również może nam pomóc, aby cellulit się nie uwidocznił. Oto przykłady.

  • Nie myj się w za ciepłej wodzie. Długie, gorące kąpiele są relaksujące, jednak przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do ich osłabienia i obrzęków. Warto więc wybierać krótkie, ciepłe lub letnie prysznice. Im zimniejsza woda, tym lepiej, gdyż poprawia krążenie i ujędrnia skórę.
                
  • Regularnie stosuj krem antycellulitowy. W dobrym kosmetyku występują składniki aktywne, które działają na przyczyny pomarańczowej skórki. Przykładowo mogą to być: kofeina, ekstrakt z bluszczu, ekstrakt z ruszczyka, wyciąg z alg, ekstrakt z imbiru – czyli składniki o działaniu usprawniającym mikrokrążenie, wzmacniającym naczynka i pobudzającym spalanie tłuszczu.     
                
  • Masuj skórę. Przed nałożeniem serum na cellulit lub w trakcie aplikacji kosmetyku wykonaj krótki masaż, aby poprawić krążenie. Do masażu możesz użyć specjalnego masażera.
                
  • Raz lub dwa razy w tygodniu rób peeling. Peeling nie tylko usuwa martwy naskórek, ale także pobudza krążenie i poprawia wchłanianie składników aktywnych. Godny uwagi jest zwłaszcza peeling kawowy, który ma właściwości redukujące cellulit.

Poznaj serię kosmetyków Vialise, która zapobiega pomarańczowej skórce!

Krem na cellulit Vialise od Verdelove i pozostałe dwa kosmetyki z tej serii to preparaty, obok których trudno przejść obojętnie! Bogate w składniki aktywne naturalnego pochodzenia, skutecznie celują w przyczyny pomarańczowej skórki. Poprawiają mikrokrążenie, wspierają lipolizę, ujędrniają i nawilżają. W efekcie pozwalają utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapobiegają pojawieniu się cellulitu. A gdy cellulit już występuje – pomagają go zredukować.

Seria obejmuje:

  • krem na cellulit Vialise – intensywnie wspomaga profilaktykę cellulitu dzięki składnikom takim, jak kofeina, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wyciąg z alg. Wzmacnia naczynia krwionośne dla zapewnienia sprawnej mikrocyrkulacji,
                
  • krem na cellulit Vialise Lifting Effects – w tym kremie oprócz składników typowo antycellulitowych położono nacisk na składniki spowalniające starzenie się skóry oraz nawilżające. Warto używać go na przemian z kremem Vialise,
                
  • serum antycellulitowe Vialise Body Wrapping – służy do przeprowadzenia rozgrzewającego zabiegu body wrapping (owijania folią). Pomaga w zmniejszeniu widoczności cellulitu. Dzięki składnikom takim, jak ekstrakt z  imbiru, olejek cynamonowy i ekstrakt z owoców ostrej papryki działa naprawdę intensywnie!
Vialise - kosmetyki do pielęgnacji cellulitu

Sprawdź, jak skuteczne są kosmetyki Vialise – Kliknij.   

Podsumowanie

Cellulitowi można przeciwdziałać, aby nie stał się widoczny lub aby jego widoczność była jak najmniejsza. Ponieważ powstawanie tej przypadłości w dużej mierze zależy od stylu życia, najskuteczniejszymi metodami zapobiegania będą: dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie nałogów. Warto się również wspomóc regularną pielęgnacją. Codzienne stosowanie kremu antycellulitowego nie tylko pozwala nawilżyć skórę, ale też ujędrni ją i poprawi mikrokrążenie, a to może pomóc zapobiec tworzeniu się pomarańczowej skórki.

Bibliografia

1.Misbah H. Khan, Babar K. Rao, Neil S. Sadick, Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa, 

2.Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007

3.Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009

4.Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008

5.Kociemba B., Cellulit –czym jest i jak z nim walczyć? 2007

Materiał partnera


Reklama
Komentarze
Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Ewidentnie podpalenia. To już któryś przypadek w tej okolicy...Data dodania komentarza: 2.08.2022, 10:44Źródło komentarza: W Pruszczu Gdańskim spłonęły przyczepy campingowe [zdjęcia]Autor komentarza: MTreść komentarza: Proszę o nagłaśnianie, przypomianie że maluch na rowerku, hulajnodze nie może jechać 20 metrów przed mamą z wózkiem rozmawiającą przez telefon. Dzieci do 10 roku życia także nie mogą bez opieki poruszać się po ciągach komunikacyjnych.Data dodania komentarza: 8.07.2022, 09:48Źródło komentarza: Co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Pruszcza?Autor komentarza: Maciej.Treść komentarza: Cóż za piękna nowomowa. Bełkotliwy komunikat z którego trudno jest coś zrozumieć. Czy Pruszcz lub Trójmiasto ma jakiś szczególny problem z jakością powietrza? Nie. Ale takie hasła zawsze fajnie brzmią. Czyste powietrze.. a w praktyce kolejne obostrzenia, pewnie niedługo zabronią palić w kominku, jeździć dieslem i wprowadza strefę płatnego parkowania itp. Czyste powietrze - tak. Ideologiczny terror intelektualny - nie.Data dodania komentarza: 23.04.2022, 10:28Źródło komentarza: Pruszcz Gdański będzie miał lepsze powietrze?Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Brawo! Pomyślności w pracy i bezpiecznych akcji.Data dodania komentarza: 22.03.2022, 12:48Źródło komentarza: Ślubowanie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszyAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Biedactwa. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą i mogą im pomóc.Data dodania komentarza: 9.03.2022, 12:41Źródło komentarza: Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocyAutor komentarza: czarnaTreść komentarza: O! Bym zapomniała!Data dodania komentarza: 16.02.2022, 11:54Źródło komentarza: 1 marca rusza rekrutacja do publicznych przedszkoli w Pruszczu Gdańskim
Reklama