O sytuację podrzucanych śmieci postanowiliśmy zapytać urzędników. Jak nas poinformowali, odpady zostały już uprzątnięte i przekazane uprawnionemu odbiorcy.
- Niestety odpady pochodzące z napraw samochodów: plastiki, części samochodowe, opony są odpadami problematycznymi, trudnymi do utylizacji ze względu na ich rodzaj i skład. Nie są odbierane od mieszkańców przez firmy odbierające odpady, ponieważ nie pochodzą bezpośrednio z gospodarstw domowych – informuje gmina. - Na terenie Gminy Pruszcz Gdański najwięcej podrzuconych odpadów w różnych miejscach to wspomniana „samochodówka”, opony (pomimo iż mieszkańcy Gminy Pruszcz Gdański mogą oddać bezpłatnie 8 sztuk na gospodarstwo na rok), a także odpady bytowe pochodzące z gospodarstwo domowych.
Gdzie najczęściej mieszkańcy podrzucają odpady? - Nie ma konkretnych miejsc. Najczęściej są to okolice mało uczęszczanych dróg, przydrożne rowy czy drogi polne – wyjaśnia gmina. - Proceder podrzucania odpadów jest problemem, z którym zmaga się wiele gmin w Polsce. Podrzucone odpady są sprzątane przez gminę, przez właściciela działki, na którą są podrzucone lub przez sprawcę, jeśli jest ustalony.
Sposobem na podrzucanie odpadów jest instalowanie przez gminę tzw. fotopułapek. Gmina Pruszcz Gdański nie ma takich miejsc ze względu na RODO i konieczność zainstalowania informacji o monitoringu, co mija się z celem. Gmina Pruszcz Gdański współpracuje ze Strażą Gminną Pruszcz Gdański, która ma uprawnienia do monitorowana terenu.
Napisz komentarz
Komentarze