poniedziałek, 25 listopada 2024 03:41
Reklama

Przyrodnicza sensacja: sęp płowy nad naszymi górami. Wróci?

Ostatni raz gniazdował w naszym kraju 100 lat temu. Przyrodnicy już dawno pogodzili się z myślą, że nie uda im się zobaczyć sępa płowego. A tu niespodzianka...
Przyrodnicza sensacja: sęp płowy nad naszymi górami. Wróci?
Sęp płowy

Autor: MatthiasKabel Wikipedia

Gyps fulvus, bo tak brzmi łacińska nazwa sępa płowego, to duży padlinożerca. Prawie naga głowa i szyja otoczone są kryzą jasnych piór. Długość tego ptaka może wynieść nawet 110 cm, a rozpiętość skrzydeł 280 cm. Waży od 7 do 11 kg.

Żyje obecnie w górach Azji i Europy. Na naszym kontynencie najczęściej można go spotkać w Alpach i na Bałkanach. Choć sęp mieszkał kiedyś także w Polsce, to ostatnie gniazda napotkano w 1848 roku w Tatrach i - być może w 1914 roku- w Pieninach. To jednak nie są potwierdzone informacje. Fakt jest taki, że obecnie sępa płowego w Polsce nie ma.

Czasami przelatują nad naszym krajem, ale bardzo rzadko. Ptaka udało się zaobserwować w 2006, 2007 i 2018 roku.

Tymczasem niedawno pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego uchwycili sępa w locie. Kolejne zdjęcie zrobiono mu, gdy przysiadł na ziemi.

„Pracownicy BgPN dzielą się bardzo ciekawą i rzadką obserwacją sępa płowego. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm” - czytamy w poście.

Czy to oznacza, że sępy wróciły do Polski? Niewykluczone. Przyrodnicy uważają, że ptak może mieć gniazdo gdzieś w Tatrach. Możliwe, że chodzi o Halę Śmietanową. Gdyby okazało się, że to prawda, to zapewne sęp wróciłby dzięki reintrodukcji gatunku z południa Europy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: MaciejTreść komentarza: Ewidentnie podpalenia. To już któryś przypadek w tej okolicy...Data dodania komentarza: 2.08.2022, 10:44Źródło komentarza: W Pruszczu Gdańskim spłonęły przyczepy campingowe [zdjęcia]Autor komentarza: MTreść komentarza: Proszę o nagłaśnianie, przypomianie że maluch na rowerku, hulajnodze nie może jechać 20 metrów przed mamą z wózkiem rozmawiającą przez telefon. Dzieci do 10 roku życia także nie mogą bez opieki poruszać się po ciągach komunikacyjnych.Data dodania komentarza: 8.07.2022, 09:48Źródło komentarza: Co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Pruszcza?Autor komentarza: Maciej.Treść komentarza: Cóż za piękna nowomowa. Bełkotliwy komunikat z którego trudno jest coś zrozumieć. Czy Pruszcz lub Trójmiasto ma jakiś szczególny problem z jakością powietrza? Nie. Ale takie hasła zawsze fajnie brzmią. Czyste powietrze.. a w praktyce kolejne obostrzenia, pewnie niedługo zabronią palić w kominku, jeździć dieslem i wprowadza strefę płatnego parkowania itp. Czyste powietrze - tak. Ideologiczny terror intelektualny - nie.Data dodania komentarza: 23.04.2022, 10:28Źródło komentarza: Pruszcz Gdański będzie miał lepsze powietrze?Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Brawo! Pomyślności w pracy i bezpiecznych akcji.Data dodania komentarza: 22.03.2022, 12:48Źródło komentarza: Ślubowanie nowo przyjętych do służby funkcjonariuszyAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Biedactwa. Dobrze, że są ludzie, którzy chcą i mogą im pomóc.Data dodania komentarza: 9.03.2022, 12:41Źródło komentarza: Ukraińskie zwierzęta też potrzebują pomocyAutor komentarza: czarnaTreść komentarza: O! Bym zapomniała!Data dodania komentarza: 16.02.2022, 11:54Źródło komentarza: 1 marca rusza rekrutacja do publicznych przedszkoli w Pruszczu Gdańskim
Reklama