Policjanci z Pruszcza Gdańskiego ostrzegają właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Pseudo firmy lub osoby fizyczne wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po zapełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, a problem z odpadami pozostaje u posiadacza gruntu, na którym później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. Jest to zazwyczaj spory wydatek, liczony nawet w milionach złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane.
Są nieuczciwe firmy czy osoby fizyczne, które nielegalnie przewożą, składują i pozbywają się odpadów, w tym niebezpiecznych. Zdarzają się przypadki porzucania ich w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. Pseudo firmy wynajmują magazyny oraz ziemie, gdzie deklarują prowadzenie działalności gospodarczej i oferują atrakcyjne wynagrodzenie za wynajem. Następnie taka firma znika, a na użytkowanym terenie zostają porzucone odpady, podlegające obowiązkowi utylizacji.
Znalezienie osób stojących za taką firmą wynajmującą często okazuje się trudne lub zgoła niemożliwe. Organ samorządu lokalnego szczebla gminnego nakłada na właściciela terenu, na którym składowane są odpady, obowiązek ich usunięcia, co wiąże się z kosztami ich utylizacji.
Policjanci apelują o rozsądek przy zawieraniu tego typu umów oraz kontrole wynajmowanych pomieszczeń i gruntów. W przeciwnym wypadku kosztem utylizacji takich odpadów mogą zostać obciążeni właściciele gruntów.
Z kolei właściciele firm transportowych i kierowcy pojazdów dostawczych powinni mieć świadomość o poważnych konsekwencjach nielegalnego transportowania odpadów niebezpiecznych. Przypominamy, że w przypadku kontroli drogowej samochodu z ładunkiem, jeżeli w dokumentach są niezgodności lub jeżeli przewoźnik w ogóle nie ma zezwolenia na przewóz niebezpiecznych substancji, taki samochód jest zabezpieczany na parkingu. Należy zawsze zwracać uwagę, komu wynajmujemy środek transportu, ponieważ przez nieuczciwych zleceniodawców pojazdy mogą zostać zatrzymane i w tym czasie nie przynoszą zysku. Zalecamy daleko idącą rozwagę i odpowiednie sprawdzenie osób i firm, którym wynajmowane są samochody.
Nie można zapomnieć także o środowisku, które w wyniku składowania odpadów może zostać zdegradowane. Warto zwrócić uwagę, gdy zauważymy w naszej okolicy, szczególnie, jeśli przebywamy w miejscu oddalonym od zabudowań, w okolicy lasów, miejsc rzadko uczęszczanych, pojazdy ciężarowe, z których rozładowuje się np. beczki czy palety z pojemnikami. Porzucenie odpadów niebezpiecznych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania może mieć wpływ na nasze zdrowie. Takie działania są nielegalne i mogą powodować poważne konsekwencje dla środowiska. Każdy przypadek, który budzi nasze podejrzenia, można zgłosić Policji pod numerem telefonu 112. Przypominamy także o możliwości zgłoszenia poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci i inspektorzy ochrony środowiska prowadzą kontrole miejsc, w których wg zebranych informacji mogą być nielegalnie składowane odpady. W zbieraniu wszelkich informacji dot. takich zagrożeń szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. To tym funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach. Dzielnicowi sami także sprawdzają to, co dzieje się w tym zakresie na terenie rejonu ich pracy. Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego, szczególnie w zakresie ich transportu. Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim samochody ciężarowe przewożące nieczystości. Zwracają uwagę na oznakowanie pojazdu, sposób załadunku odpadów, a także na zgodność ich zawartości z dokumentacją przewozową.
Mundurowi przypominają, że w świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.
Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.
Ponadto inspekcja ochrony środowiska, niezależnie od wspomnianego wyżej postępowania karnego, prowadzi postępowanie administracyjne, które może zakończyć się wymierzeniem kary administracyjnej nawet do miliona złotych.
KPP Pruszcz Gdański
Napisz komentarz
Komentarze