Kiedy siać nasiona pomidorów?
Pomidory wysiej się w marcu na rozsady do lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Umieść je na głębokości maksymalnie 6 mm, przykryj ziemią i podlej niewielką ilością wody. Zamiast konewki, możesz użyć spryskiwacza, żeby zwilżyć podłoże bez ryzyka przelania.
Utrzymuj stałą wilgotność – pomoże Ci w tym folia spożywcza, którą przykryjesz rozsadnik (zapobiegnie odparowaniu wody). Postaw go w ciemnym miejscu w pomieszczeniu o temperaturze 23-25°C.
Kiełkowanie i przesadzanie siewek pomidorów
Nasiona pomidorów kiełkują już po 1-2 tygodniu od wysiania. Kiedy nowe roślinki wyjrzą spod ziemi, ustaw je w słońcu, np. na południowym parapecie lub włącz oświetlenie – na całą dobę przez kolejnych 12 dni lub na 8 godzin dziennie.
Po tym, jak pojawią się liście właściwe, przesadź siewki do osobnych pojemników. Wielkość pojemnika dopasuj do rozmiarów sadzonki. Jeśli będzie zbyt duży, korzenie nie rozwiną się, bo zagłuszą je mikroorganizmy glebowe. Zbyt mały sprawi, że korzenie zaczną przerastać dno, a wzrost rośliny zahamuje.
Uprawa pomidorów w ogrodzie i szklarni – czym się różnią?
Pomidory wymagają żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5), bogatej w składniki pokarmowe. Żeby zapewnić swoim uprawom dobry start, dodaj do ziemi obornik lub kompost i przekop na głębokości do 30-40 cm, żeby się wymieszały.
Sadzonkę pomidora zakopuje się nawet do połowy jej długości (10-15 cm). Wówczas łodyga wytworzy korzenie na całej podziemnej części. W ten sposób roślina będzie pobierała maksymalną ilość składników pokarmowych z gleby i rozwinie się w dorodny, obficie owocujący krzaczek
Do gruntu młode rośliny wysadza się w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Najlepiej zrobić to w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Pomidory uprawiane na zewnątrz potrzebują zacisznego, ciepłego i słonecznego stanowiska.
Uprawa pomidorów w szklarni ogrzewanej
Nasiona pomidorów, które znajdziesz na: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-pomidorow/, wysiej w grudniu lub styczniu. Stałe sztuczne oświetlenie przyspiesza kiełkowanie i rozsady posadzisz w szklarni już w lutym. Jeśli światła było za mało, to rośliny umieść w szklarni dopiero w marcu.
Uprawa pomidorów w szklarni nieogrzewanej
Siew na rozsady przeprowadź w marcu tak jak w przypadku uprawy gruntowej. Różnica jest taka, że z przesadzeniem roślin nie czekasz do drugiej połowy maja, tylko już w kwietniu przenosisz je do szklarni lub tunelu – pod warunkiem że skończyły się większe przymrozki.
Uprawa pod osłonami umożliwia dwukrotny zbiór pomidorów: wiosenny i jesienny. Wysiew nasion na późniejsze zbiory przeprowadź w czerwcu. Między 10 a 25 lipca sadzonki umieść w szklarni.
Pielęgnacja pomidorów – jak dbać o krzaczki?
Miejsce dla sadzonek zasil środkami pokarmowymi, zwłaszcza jeśli w poprzednim sezonie uprawiałeś w nim również pomidory, paprykę, ogórki lub dynie. To jedne z najbardziej żarłocznych roślin, dlatego podłoże po nich jest wyjałowione.
Podlej rośliny, kierując strumień wody do gleby tuż przy korzeniu. Nie mocz liści, bo zwiększona wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Nawadniaj pomidory regularnie, ale nie przelewaj podłoża.
Dokarmiaj krzaczki środkami z pokrzywą i skrzypem oraz nawozem wieloskładnikowym. Po raz pierwszy zasil je 2 tygodnie po posadzeniu rozsad na stałe miejsce. Kontynuuj dokarmianie co 10-14 dni i zakończ na ok. 3 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.
Nadmiar liści i pędów sprawia, że roślina większość energii zużywa na ich utrzymanie, zamiast na zawiązywanie owoców. Żeby tego uniknąć, usuwaj boczne pędy (tzw. wilki), zostawiając maksymalnie dwa, pozbądź się też liści poniżej gron owocowych i wierzchołka pędu głównego. Pamiętaj – nie obrywaj liści, które znajdują się przy owocach, bo zawierają odżywcze cukry.
Własne pomidory prosto z krzaka – od nasiona po zdrowe owoce
Nic nie smakuje tak, jak produkty z własnej uprawy. W dodatku masz pewność, że nie kryją w sobie pestycydów i innej szkodliwej chemii. Jeśli nie przegapisz terminu siania pomidorów, już po kilku miesiącach zaczniesz zrywać z krzaczków dorodne i pełne witamin owoce. Stosuj zabiegi pielęgnacyjne, a ogrodniczy sukces masz w kieszeni!